Elizabeth Olsen’un

House of The Dragon Dizisinde Rol Alması

Marvel Sinematik Evreni’nin başarılı oyuncusu Elizabeth Olsen, Game of Thrones dizisinin yaratıcısı George R.R. Martin’in Targaryen hanesinin hikayesini anlatan yeni dizisi House of The Dragon’da yer alacak. Oyuncunun hangi karakteri canlandıracağı ise henüz tam olarak açıklanmış değil. Peki, Elizabeth Olsen kimdir? Daha önce nerelerde yer almıştı? House of The Dragon’un yayın tarihi hakkında ne gibi tahminler yapılıyor? İşte merak edilen tüm detaylar!

House of The Dragon

George R.R. Martin’in Song of Ice and Fire serisinde yer alan Targaryen hanesinin hikayesi, House of The Dragon dizisi olarak televizyona uyarlanıyor. Dizi, Targaryen Hanedanı’nın Westeros’un ejderha krallığına hükmettiği yıllarda geçiyor. Dört farklı Targaryen prensinin hikayelerinin anlatıldığı dizide aşk, ihanet, savaş, krallık mücadeleleri ve tabii ki ejderhaların yer aldığı epik bir macera izleyicileri bekliyor. Dizinin Game of Thrones hayranları tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor olması, HBO kanalının da diziyi heyecanla yayınlamaya hazırlanmasına neden oldu.

Dizisinde Rol Alması

Song of Ice and Fire serisinde yer alan Targaryen hanesinin hikayesi, House of The Dragon dizisiyle ekranlara taşınacak. Dizi, Targaryen’ların Westeros’a gelişini ve taht mücadelesini konu alacak. Ancak, dizinin temelini oluşturan ana fikir, Targaryen hanesinin üyelerinin birbirleriyle mücadelesi ve sonunda Kraliyet Tahtı’na oturan kişi olmak için verdikleri mücadeledir. Dizide ayrıca, yüksekten uçmaktan korkmayan ve üç ejderhaya sahip olan Targaryen’ların güçleri de ilk kez izleyicilere gösterilecek.

Song of Ice and Fire

Song of Ice and Fire, George R.R. Martin’in fantastik edebiyat serisi. Hikaye, Westeros adlı fantezi bir yerde geçmektedir.

Seride, üç ana öykü bulunur: Kışın Rüzgarları, Çatışma Krallığı, Kılıçların Fırtınası. Üçleme, farklı karakterler üzerinden okuyucuya anlatılır. Serinin başrolleri arasında Stark’ların ailesi ve sonradan Targaryen’lere dönüşen Daenerys Targaryen bulunmaktadır.

Kısa sürede popüler olan serinin, yedi kitaplık planı vardır. Ancak yazarın yavaş ilerlemesi nedeniyle son kitap henüz yayınlanmadı. Game of Thrones adlı dizi de, Song of Ice and Fire serisinin ilk kitabı olan Kışın Rüzgarları’ndan uyarlama yapıldı.

serisinde yer alan Targaryen hanesinin hikayesi

George R.R. Martin’in “Song of Ice and Fire” serisi, Orta Çağ benzeri bir dünyada gerçekleşen farklı ailelerin çekişmesine odaklanan bir fantezi serisidir. Targaryen hanedanı bu dünya üzerinde güçlü bir hanedan olarak görünür. Hikayedeki Targaryenler, en hırslı ve şanslı birkaç kraliyet ailesinden biri olarak kabul edilirler. Ancak, buzun ve ateşin dengesi bozulur ve savaşın başlamasıyla, Targaryen hanedanı da yıkılır. “House of The Dragon” dizisi, bu hanedanın hikayesini ele alacak olan bir spin-off olarak karşımıza çıkacak.

Elizabeth Olsen Kimdir?

Elizabeth Olsen, dünyaca ünlü bir Amerikan aktrisidir. Olsen, 16 Şubat 1989’da Kaliforniya, Sherman Oaks’ta doğdu. Mary-Kate ve Ashley Olsen gibi oyunculuk yapıp meşhur olan iki ablası vardır. Sağlam oyunculuk performansı sayesinde Marvel Sinematik Evreni’nde Scarlet Witch karakterini canlandırarak adını dünya çapında duyurmuştur. Oyunculuk kariyeri boyunca birçok başarılı yapımda yer alan Olsen, Martha Marcy May Marlene, Godzilla, Wind River ve Oldboy filmlerindeki rolleriyle büyük beğeni kazanmıştır. Ayrıca Taylor Sheridan’ın Wind River filmindeki performansıyla tanınan ünlü bir aktris olmuştur.

Oyuncunun Kariyeri

Olsen, yıllardır sinema sektöründe yer alan bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 2011 yılında ünlü oyuncu Martha Marcy May Marlene’deki performansı ile eleştirmenlerin dikkatini çekti ve bağımsız film festivallerinde övgü aldı. Daha sonra Godzilla, Ingrid Goes West, Wind River gibi birçok filmde rol aldı. Ancak Marvel Sinematik Evreni’nde Scarlet Witch rolü ile gerçek bir üne kavuştu. Ayrıca, Sorry for Your Loss adlı mini dizi ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Critics’ Choice Television Ödülü kazandı.

Canlandıracağı Karakter

Olsen’in, “House of The Dragon” dizisinde canlandıracağı karakter hakkında spekülasyonlar hala devam ediyor. Dizi, Targaryen hanedanının hikayesini anlatırken, karakterin kim olduğu merak ediliyor. Yapımcılar karakterin kim olduğunu henüz açıklamadılar. Ancak kitaptan yola çıkarak, karakterin “Viserys Targaryen” olabileceği üzerinde duruluyor. Viserys, önceki Targaryen hükümdarlarından biridir ve kraliyet tahtında oturan son Targaryen olmuştur. Ancak, Viserys’in yerine Rhaenyra Targaryen, babası tarafından tahta geçirilmiştir. Olsen’in, hangi karakteri canlandıracağı henüz belli olmasa da, karakterin kim olduğu hakkında hayranların tahminleri devam ediyor.

Olabilir Karakterler

House of The Dragon dizisi, Targaryen hanesinin hikayesine odaklanacak. Bu nedenle, dizide birçok farklı karakterin yer alması muhtemel. Bunlar arasında en olası karakterlerden biri, Kral Aerys II Targaryen’in kızı Rhaella’dan doğan ve babası tarafından sürgüne gönderilen Daenerys Targaryen’in abisi Viserys’in babası olan, Kral Viserys I Targaryen olabilir. Diğer potansiyel karakterler arasında yine Aerys II Targaryen’in babası Kral Jaehaerys II Targaryen veya kardeşi Prince Rhaegar Targaryen de bulunuyor. Tabii ki, kadro tam olarak belli olmadığından hangi karakterlerin kesinlikle yer alacağına dair bir bilgi henüz yok.

Bu arada, Martin’in önceden yayınlanmış eserlerinde yer alan bazı karakterlerin de diziye dahil olması muhtemel. Örneğin, Dunk ve Egg’in Hikayeleri adlı novellalarında yer alan Ser Duncan the Tall ve Aegon V Targaryen gibi karakterler belki de dizide karşımıza çıkacaklar. Bunlar, Game of Thrones hayranları tarafından özellikle merak ediliyor.

İpuçları ve Tahminler

Dizide canlandıracağı karakter konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen, hayranlar farklı tahminlerde bulunuyor. Özellikle, Targaryen hanesi içinde bulunan farklı karakterlerin hikayeleri, Olsen’in canlandırabileceği olası karakterleri arttırıyor. Hayranlar arasında en popüler tahminler arasında, Targaryen prensesi Rhaenyra Targaryen, Aegon II Targaryen’in kız kardeşidir. Bir diğer popüler seçenekse, Rhaena Targaryen, kendisini sihirli kuşakla koruyabilen ve ejderhaları yönetme gücüne sahip olan bir prensesdir. Ancak, her ne olursa olsun, Olsen’in oyunu kesinlikle merakla bekleniyor.

Yapım Ekibi

House of The Dragon dizisi için yapımcılık görevini Miguel Sapochnik ve Ryan Condal üstleniyor. Game of Thrones hayranlarına tanıdık gelen Sapochnik, dizide aynı zamanda yönetmen olarak da yer alacak. Dizinin yürütücü yapımcıları arasında Vince Gerardis, George R.R. Martin, Ron Schmidt ve Greg Yaitanes yer alıyor. Dizinin senaryosunu yazan isimler arasında Miguel Sapochnik ve Ryan Condal’ın yanı sıra Dave Hill ve George R.R. Martin de bulunuyor.

Game of Thrones ile Karşılaştırma

Game of Thrones ile Karşılaştırma

House of The Dragon, Game of Thrones hayranları için heyecan verici bir dizi olma potansiyeline sahip. İki dizi arasında bazı benzerlikler bulunuyor, özellikle Targaryen hanedanlığına odaklanan ortak hikaye yapısı. Ancak, dizinin birçok farklı yönü de var.

  • House of The Dragon, Game of Thrones’a kıyasla daha önceki bir zaman diliminde geçiyor.
  • Dizide, Targaryen hanedanı üzerinde daha çok odaklanılıyor.
  • House of The Dragon’un yönetici ve yaratıcı ekibi, Game of Thrones gibi sürprizli senaryolar oluşturmak konusunda uzmanlaşmış isimlerden oluşuyor.
  • Dizideki karakterler, Game of Thrones kadrosunun bazı üyeleri tarafından canlandırılan karakterlerle ilişkili olsa da, yeni oyuncular tarafından canlandırılıyorlar.
  • House of The Dragon, Game of Thrones gibi birçok farklı dünya ve karaktere sahip değil. Bunun yerine, Targaryen hanedanının hikayesine odaklanıyor.

Bu farklılıklar sayesinde House of The Dragon, Game of Thrones ile farklı bir dizi deneyimi sunmayı hedefliyor. Hayranlar, beklenmedik olay örgüleriyle ve Targaryen hanedanı karakterlerinin daha ayrıntılı hikayeleri ile heyecanlanabilirler.

Dizi Çıkış Tarihi

Dizinin çıkış tarihi konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, yapımcılar 2022 yılının öncesinde yayınlanmasını planladıklarını söylemişlerdir. Bazı kaynaklara göre, çekimlerin 2021’in sonlarında tamamlanması bekleniyor ve yayın tarihi de buna göre belirlenecektir. HBO’nun diğer büyük yapımı Game of Thrones’un final sezonu 2019’un Nisan ayında yayınlanmıştı, bu nedenle House of The Dragon’un 2022 yılının başlarında yayınlanması bekleniyor olabilir. Ancak, COVID-19 pandemisi nedeniyle yapımın gecikmesi de mümkündür. Resmi bir açıklama yapıldığında, hayranlarla paylaşılacaktır.

Platform

Dizinin yayınlanacağı platform, HBO Max olarak belirlendi. HBO Max, HBO ve Warner Bros. stüdyolarının yayınlarının yanı sıra orijinal dizi ve filmler sunmasıyla tanınır. Platform, Amerika Birleşik Devletleri, Latin Amerika, Karayipler ve birkaç Avrupa ülkesinde mevcuttur.

Bununla birlikte, daha önceki HBO yapımlarında olduğu gibi, yeni dizi yayınlandıktan bir gün sonra Türkiye’deki HBO GO platformunda da izlenebilecek. HBO GO, HBO’nun diğer ülkelerdeki internet üzerinden yayıncılık hizmetine verdiği isimdir. Ayrıca, dizinin ülkemizdeki yayın haklarına sahip olan bir televizyon kanalında da yayınlanması bekleniyor.

COVID-19 Etkisi

COVID-19 salgını, her sektörü olduğu gibi dizi ve film endüstrisini de önemli ölçüde etkiledi. House of The Dragon dizisi de bu etkilerden nasibini aldı. Dizinin yapım aşamasında yaşanan aksaklıklar, sezon sayısının azaltılmasına ve prodüksiyon bütçesinin artmasına neden oldu.

Ayrıca dizinin yayınlanma tarihi de ötelenmiş olabilir. COVID-19 nedeniyle dünya genelinde birçok ülkede sıkı karantina ve kısıtlamalar uygulanması, dizinin gösterimini etkileyebilir. Hatta bazı ülkelerde ciddi izolasyon önlemleri nedeniyle, performanslar için özel seçkin seyirci yokluğunda da yapım mümkün olmazdı.

Bu kadar yapımcıların önünde, zorlu bir platform vardayken, herkesin House of The Dragon dizisindeki gelişmeleri merakla beklediğini söylemek yanlış olmaz. Bakalım, COVID-19 pandemisi dizinin yapımı ve yayınlanmasına ne kadar etkide bulunacak.

Elizabeth Olsen, 16 Şubat 1989 tarihinde Kaliforniya’da doğdu. Genç yaşlarda tiyatroya ilgi duyan Olsen kardeşlerden biri olan Elizabeth, oyunculuk kariyerine “How the West Was Fun” adlı televizyon filminde oynayarak başladı. Marvel Sinematik Evreni’nde Scarlet Witch karakterini oynayarak tanınan oyuncu, “Avengers: Age of Ultron”, “Captain America: Civil War” gibi filmlerde yer alarak büyük başarı kazandı. Ayrıca “Martha Marcy May Marlene”, “Wind River” gibi filmlerdeki performansıyla eleştirmenlerin dikkatini çekti.

Elizabeth Olsen, başarılı kariyeriyle birçok ödül kazandı. En iyi kadın oyuncu dalında Emmy ve BAFTA ödüllerine aday olan Olsen, İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nde drama ve sinema eğitimi aldı.

Yorum yapın